Home
Tisk
Film a televize
Klipy
Knížky


 

O skupině Olympic bylo opravdu hodně napsáno. Drtivá většina jsou samozřejmě nejrůznější články v novinách, ale během sedmatřiceti let existence kapely vznikly postupně i čtyři knihy, jejichž tématem bylo toto hudební těleso.
 

ČTYŘI HRAJÍ ROCK
První publikaci není třeba fanouškům nikterak představovat. Čekali jsme na ní hodně dlouho. Jejím autorem je Jaromír Tůma a vyšla v roce 1986 v edici Impuls u vydavatelství Panton. Kniha velmi podrobně a fakticky mapuje dráhu skupiny od jejího vzniku až do roku 1983, kdy měla vyjít ke dvacetinám Olympiku. Díky emigraci Pavla Chrastiny se tak však nestalo a vydání se odkládalo a odkládalo až do roku 1986. Autor doplnil alespoň fotografickou část a diskografii a kniha mohla vyjít. V prvním vydání vyšla v nákladu 20.000 kusů a byla ihned rozebrána. Dotisk už se tak dobře neprodával. V roce 1983 by byla situace určitě jiná. Knížku přečtete prakticky "jedním dechem". Autor cituje dobové recenze i osobní korespondenci členů a opravdu Vás seznámí s historií nejstarší československé skupiny.
 

"1/4" STOLETÍ OLYMPICU
Druhou publikaci možná nelze tak zcela považovat za knihu, protože jde o publikaci pouze fotografickou. Obsahuje 55 černobílých fotografií slovenského fotografa Petera Župníka (o rozměrech 354 x 232 mm) skvěle zachycujících atmosféru jubilejního koncertu v pražské Lucerně. Knihu vydal Fan-club skupiny Olympic v Mimoni (FCO) v roce 1990 (!) jako zájmový náklad pro své členy. Rozhodně zajímavá publikace. Škoda jen, že je vytištěna pouze na ofsetovém papíře.

OLYMPIC
Další kniha pojednávající o strastiplné pouti rockového tělesa českou minulostí. Její autorkou je Ivana Šimčíková a vydolo jí vydavatelství Dialog v roce 1994. Oproti knize Čtyři hrají rock obsahuje podstatně méně recenzí a vzpomínek členů skupiny, mapuje ovšem dráhu skupiny až do roku 1993. V knížce najdete 70 fotografií (a jsou i barevné), ale některé jejich popisky a hlavně i text knihy samotné obsahují několik základních a neomluvitelných chyb.

OLYMPIC CHVÍLI PO RÁNU A ZASE ZNOVU SPOLU
Kniha napsaná ve zcela jiném duchu, než ty ostatní. Autorem je bývalý člen skupiny Pavel Chrastina vyšla u vydavatelství a nakladatelství Laguna v roce 1995. Autor vzpomíná na dovádění a veselosti, jichž se společně členové souboru dopouštěli sami na sobě i na svém okolí, vzpomíná na okolnosti vzniku některých textů, v jednotlivých kapitolách vzpomíná na své spoluhráče, na zapomenuté písničky, na svou životní pouť po odchodu z Olympiku a opětovné setkání v roce 1992. Knížka je proložena mnoha písňovými texty a také obrázky Jeňýka Pacáka, no a pochopitelně také fotkami. Fanouškové zde najdou jakýsi minikomiks o Ptákovi Rosomákovi nazvaný Ptákostory VII a také zmenšenou vystřihovánku zmíněného živočicha, která se přikládala k prvnímu vydání stejnojmenného alba. Velmi milé a zábavné čtení.