MUJBIJAK.CZ : Přihlásit | Registrovat

Dívka s perlou a další poklady z Mauritshuis muzea v Haagu

Girl with a Pearl Earring: And Other Treasures from the Mauritshuis

GB   |   2015   |   90 minut   |   Dokument

Dokument z cyklu Světové malířství na plátnech kin.

Stejně jako návštěvníci Mauritshuis muzea v Haagu, mohou i naši díváci obdivovat Dívku s perlovou náušnicí od Johannese Vermeera a další slavná díla starých mistrů.

Dívka s perlou je zase doma. Ikonický portrét neznámé ženy od Jana Vermeera putoval spolu s řadou dalších pláten měsíce po světě. „Stále víc lidí jí říká Mona Lisa severu. Je světově proslulá, byla vynikající ambasadorkou turné. Lidé se chodili dívat na ní, ale pak na výstavě zůstávali,“ popisuje obraz ředitelka muzea Emilie Gordenkerová. Dívku s perlou před lety proslavil román Tracy Chevaliera a následný film.

Dívka s perlou už ale není jediným lákadlem. Podobně jako ona, své minuty slávy teď zažívá Stehlík Carla Fabritiuse. Jako vedoucí motiv si ho zvolila americká spisovatelka Donna Tarttová ve stejnojmenném románu, který získal Pulitzerovu cenu. „Můžete vidět malířovy pohyby rukou. Je to úžasná iluze, když se přiblížíte, vidíte tahy štětcem, všechno velké umění má tuhle dvojakost,“ popisuje svou fascinaci obrazem Donna Tarttová.

Na zdech Mauritshuisu visí další slavná díla. Například Rembradtova Anatomie doktora Tulpa nebo Rubensovo Světlo života. Ty na průnik do světa literární fikce teprve čekají.

Hrají: Hugh Bonneville

režie: David Bickerstaff, kamera: Chris Fawcett, hudba: Asa Bennett, producent: Phil Grabsky

Dívka s perlou a další poklady z Mauritshuis muzea v Haagu

Více o filmu:

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o cookies OK