MUJBIJAK.CZ : Přihlásit | Registrovat

Skleněný pokoj

The Glass Room

ČR-SR   |   2019   |   104 minut   |   Drama

Na kopci nad Brnem vyrostl počátkem třicátých let minulého století obdivuhodný dům. Mistrovské dílo modernistické architektury z betonu a oceli je dílem slavného architekta von Abta.

Středobodem domu je „Skleněný pokoj“. Von Abt tuto jedinečnou stavbu navrhl pro bohatého podnikatele Viktora Landauera, jeho ženu Liesel a jejich rodinu. Skleněný pokoj se stává nejen architektonickým skvostem, ale i synonymem krásy, modernosti, otevřenosti, stejně jako symbolem nadějí mladého československého  národa, symbolem budoucnosti.

Rodinný život, jaký si Liesel vysnila, prostoupený světlem a klidem průzračného prostoru, naplněný láskou a umocněný vztahem s nerozlučnou přítelkyní Hanou, však netrvá dlouho. Viktor je Žid a Evropu čím dál víc zahaluje stín nacismu.  Rodina se připravuje na odchod do exilu.

Další ranou je pro Liesel bolestné zjištění, že Viktor má poměr s mladou ženou Katou, jíž jako válečné uprchlici poskytli ve svém domě azyl. Liesel se silněji upíná k Haně.

Zatímco ona je ve svých citech rezervovaná, Hana je volnomyšlenkářka, která si ráda užívá všeho šťavnatého, co život přináší. A přestože Liesel cítí, že za jejich přátelstvím klíčí něco víc, brání se dát tomu průchod. V panice a zmatku, které provázejí německou invazi, Landauerovi za dramatických okolností prchají z Československa.

Vila však zůstává a její příběh pokračuje...

 

Hrají: Carice van Houten, Hanna Alström, Karel Roden, Roland Møller, Claes Bang, Karel Dobrý, Zuzana Fialová, Martin Hofmann, Alexandra Borbély, Jana Plodková, Petra Bučková, Vladimír Polívka

režie: Julius Ševčík, námět: Simon Mawer, scénář: Andrew Shaw, kamera: Martin Štrba, hudba: Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Rupert Vokmann

Skleněný pokoj

Více o filmu:

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o cookies OK