MUJBIJAK.CZ : Přihlásit | Registrovat

Dívka s perlou

Girl with a Pearl Earring

GB-Lucembursko   |   2003   |   100 minut   |   Historický

Vzácný okamžik tvorby a krátký úsek života holandského malíře Johannese Vermeera v historickém filmu Petera Webbera.

Obrazy holandského malíře Johannese (Jana) Vermeera (16321675) jsou světově proslulé, ale o umělcově životě se toho ví žalostně málo. Pochopit a zachytit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové Dívka s perlou debutující režisér Peter Webber.

Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Šestnáctiletá protestantka Griet nastupuje do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale má vrozené estetické cítění. Mistrovy obrazy ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdáli obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze Dívka s perlou (u nás známém spíše pod názvem Dívka v turbanu a dnes umístěném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu).

Snímek Dívka s perlou je nezvykle cudným příběhem malíře a jeho modelu, o poznání drsnějším příběhem malíře, jeho ženy a jejich rodiny, ale i obrazem doby, v níž žili. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí.

Za zmínku stojí výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která dodává snímku kouzlo a patinu starých holandských obrazů.

Hrají: Colin Firth, Scarlett Johansson, Tom Wilkinson, Judy Parfitt, Cillian Murphy, Essie Davis

režie: Peter Webber, námět: Tracy Chevalier, scénář: Olivia Hetreed, kamera: Eduardo Serra, hudba: Alexandre Desplat

Dívka s perlou

Více o filmu:

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o cookies OK