Home
Tisk
Film a televize
Klipy
Knížky


 

Na této stránce bych Vám rád přinesl jakýsi jednoduchý přehled televizních pořadů a filmů, které stihl Olympic natočit a televize i někdy odvysílat. Pravděpodobně zde nebudou uvedeny úplně všechny pořady, ale alespoň ty, které se mi podařilo vypátrat. Upozorňuji, že jde pouze o pořady celé věnované Olympiku. Existuje opravdu hodně pořadů, kde se Olympic mihnul, ale to by bylo zřejmě nevypátratelné.
 

HOREČKA

1964 / 9´

Krátký černobílý film pro kina z úplných začátků skupiny (jak napovídá samotný rok vyniku). Olympic coby doprovodná skupina Pavla Bobka (Oh, Boy! - jiná verze než na desce), Josefa Laufera (Feaver), Yvonny Přenosilové (That´s All You Gotta Do) a samozřejmě Mikiho Volka (Hey Babe Ri Ba!). Na svou dobu zdařilí snímek.

režie: Ivan Soeldner
 

 

OLYMPIC V PAŘÍŽI

1968 / 20´

Televizní film z návštěvy Olympiku hlavního města Francie. Jedná se o všelijaké řádění a blbnutí před kamerou střídající se s různými záběry Paříže. Každá písnička je nějakým způsoběm zaměřena na jednoho člena skupiny. Film se natáčel jako němý a dozvučoval se teprve v Praze. Petr Janda ho nazval jakousi "procházkou Olympiku po Paříži".

režie: Alexej Nosek
 

 

PĚT CESTUJÍCÍCH

1972 / 42´

Pohostinské vystoupení v lázeňském hotelu. Jediný hraný film Olympiku. Skupina přijede vlakem do jistého městečka, kde má v lázeňském hotelu vystoupit. Jeden ze členů skupiny (Korn) se na první pohled zamiluje do krásné pokojské (Vondráčková). V hotelu se však již při zkoušce strhne šlehačková bitva. Skupina i s Vondráčkovou prchají pryč. Film je provázen ukázkami ze starých grotesek a titulky v jejich stylu. Je patrné, že hvězdami mají být spíše Vondráčková s Kornem. Nosná myšlenka či dějová linie však veškerá žádná, takže hvězdou není nikdo. Československá televize raději film neuvedla. Pro fanoušky Olympiku má film cenu proto, že je s Olympikem a zazní v něm nové verze dvou písní na deskách vydaných ještě s Pacákem (Pět cestujících a Tobgan).

režie: Petr Hladík
 

 

NEBE NAD HLAVOU

1973 / 26´

Barevný medailon skupiny s obsazením Janda-Berka-Hejduk-Chvalkovský. Osm písní, které Olympic v té době hrál je uváděno dvě klauny-mimy. Anotace pořadu poukazuje na "zajímavé účesy hudebníků". Dlouhé (ani delší) vlasy u mužů se nesměly objevit na obrazovce, takže jsou všichni "zasponkovaní". Píseň Únos zpívá na playback Janda Kornovým hlasem. Uvedené písně: Slunce (jiná nahrávka než na desce) - Konec konců (jiná nahrávka než na desce) - Klára (jiná nahrávka než na desce) - Únos (jiná nahrávka než na desce) - Jdou děti jdou (jiná nahrávka než na desce) - Už je jí líp (jiná nahrávka než na desce) - Kam, kam vážená - Nebe nad hlavou.

režie: Eduard Sedlář
 

 

POSLOUCHEJ MOU PÍSEŇ

1975 / 32´

Další barevný medailon skupiny, tentokrát v obsazení Janda-Berka-Hejduk-Petráš. Pořad obsahuje unikátní studiovou nahrávku skladby Marathón právě v tomto složení a pěvecké sólo Pavla Petráše ve skladbě Jdi spát, pírko paví. Jsou zde skladby v tomto pořadí: Marathón (jiná nahrávka než na desce) - Nezapomeň (jiná nahrávka než na desce) - Poslouchej mou píseň (jiná nahrávka než na desce) - Samá voda, přihořívá - Jdi spát, pírko paví - Další výlet pana Broučka - Mám chuť žít (jiná nahrávka než na desce) - směs hitů: Dej mi víc své lásky - Kufr - Pták Rosomák - Otázky - Agáta - Snad jsem to zavinil já - Želva - Dynamit - Nebe nad hlavou (vše jiné nahrávky než na deskách).

režie: Eduard Sedlář
 

 

HUDEBNÍ STUDIO M

1976 / 31´

Hudební studio M byl pořad, který představoval československé hudebníky převážně z oblasti vážné hudby. Do tohoto vydání však pozvali Olympic jako špičku naší rockové scény. Zasponkovaní hudebníci živě zahrají čtyři skladby: Jako kluci začli jsme hrát - To znáš - Poslouchej mou píseň - Marathón. Rešerše uvádí ještě píseň Já tam byl, ale ta v pořadu chybí. Natáčel se v lednu 1976 a šlo o první televizní vystoupení s Milanem Broumem. Premiéra byla 19.3.1976.

režie: Ivan Kotrč
 

 

TAKY JSME SE NARODILI BOSÍ

1978 / 15´

Televizní dokument z 3000 koncertu skupiny 18.dubna 1978. Záznam z koncertu se střídá s rozhovory s Petrem Jandou a Mirkem Berkou. Jako hosté vystupují Pavel Chrastina v Dej mi víc své lásky, Jeňýk Pacák zabubnuje a zazpívá Strejčka Jonatána a na závěr zazní Nebe nad hlavou v podání třináctiletého Petra Jandy mladšího.

režie: Rudolf Růžička
 

 

PRÁZDNINY NA ZEMI

1979 / 40´

Doprovodný televizní film první části trilogie. Zvolené téma bylo tehdy aktuální a jeho aktuálnosti čas bohužel neubral vůbec nic: ekologie a životní prostředí. Pořad měl premiéru 1.března 1980.

režie: Jan Bonaventura
 

 

KŘŽOVATKY

1982 / 21´

Skutečný dokumentární film o Olympiku a dokonce pro kina. Film zachycuje skupinu v jejím druhé nejúspěšnějším období v nejrůznějších situacích: na cestách, v hotelech, v šatně, na koncertě a Petra Jandu i v soukromí hrajícího tenis nebo se synem na housle. Film provází úvahy Petra Jandy "co dál a jak jinak". V závěru filmu je sestřih z koncertu Ulice v pražské Lucerně. Náladový a dobrý film.

režie: Jan Malíř, Svatopluk Beneš
 

 

ULICE

1982 / 34´

Televizní ztvárnění stejnojmenné LP desky skupiny zaměřené tentokrát na mezilidské vztahy. Chybí zde Paní Nostalgie, protože baletky s trasírkami prý byly natolik strašné, že na nátlak Petra Jandy byla písnička vystřižena. Pořad měl premiéru 3.listopadu 1982.

režie:Jan Bonaventura
 

 

20 LET OLYMPICU

1982 / 39´

K 20 letům skupiny se v Televizním klubu mladých sešli její současní i bývalí členové. Na Olympic vzpomínají: Jeňýk Pacák, Láďa Klein, Míla Růžek, Pavel Bobek a Miki Volek. Následuje soutěž s publikem, při níž každý soutěžící obdrží buď LP, nebo sýr Olympic. Celý pořad je proložen archivními písničkami a rozhovory a vysílal se pouze jednou 9.února 1983.

režie: Antonín Vomáčka
 

 

DVACET LET OLYMPIKU

1982 / 90´

Záznam z 21.prosince 1982. Olympic slaví v Lucerně 20 let. A je to sláva se vším všudy. Sál doslova praská ve švech. Pravděpodobně nejslavnější kocert pražské Lucerny.
Zazní zde písně v podání Olympiku i hostů: Každý den - Směs rockenrollů (zpívá Milan Broum, Petr Hejduk a Petr Janda) - Yakety Sax (na saxofon hraje Míla Růžek) - Memphis Tennessee (zpívá Pavel Bobek) - Feaver (zpívá Josef Laufer) - Bon soir mademoiselle Paris (zpívá Jan Antonín Pacák) - Kufr - Slzy tvý mámy - Slovní gratulace Miloslava Šimka - Únos (zpívá Petra Janů) - Dynamit (na klarinet hraje Felix Slováček) - Otázky (zpívá Marie Rottrová) - Dej mi víc své lásky (zpívá Karel Gott) - Marathón - Osmý den - Nechoď dál - Jasná zpráva - Já - Dej mi víc své lásky - Snad jsem to zavinil já - Dynamit - Dědečkův duch - Okno mé lásky.

režie: Jiří Adamec
 

 

OLYMPIC JEDE DÁL

1986 / 20´

Videofilm natočený v Krátkém Filmu Praha po odchodu Petra Hejduka. Polovinu délky zabírají sestřižené Křižovatky a další polovinu záznam z živého vystoupení, kde zaznějí žhavé novinky: Dopis - Můj klid - Stárnout a Jako tele na vrata.

režie: Jan Malíř
 

 

ČTVRTSTOLETÍ OLYMPICU

1987 / 47´+ 60´

Záznam koncertu z pražské Lucerny který se konal u příležitosti 25 let existence souboru. Pořad má dvě části. V první hraje Olympic svůj současný repertoár a vystoupí zde hosté: Miroslav Imrich, Vilém Čok, Roman Dragou, Michael Kocáb a Jožo Ráž. Druhá část je ohlednutím po čtvrtstoletí existence v podobě zkrácených verzí těch největších hitů skupiny. Seznam písní najdete zde.

režie: Eduard Sedlář
 

 

30 LET OLYMPICU

1992 / 40´

Záznam z koncertu v hotelu Evropa v Praze, kde skupina vystupuje v sestavě Janda-Chrastina-Pacák-Klein-Valenta. Pořad je proložen sestřihy z pořadů Dvacet let Olympicu a Čtvrtstoletí Olympicu. Dokončoval se den před vysíláním a tvůrcům se podařilo ztratit pásek s průvodním komentářem, takže pořad působí jaksi nedodělaně. Zazní tu písně: Snad jsem to zavinil já - Nebezpečná postava - Bon soir mademoiselle Paris - Jasná zpráva - Dynamit - Pták Rosomák - Línej skaut - Želva - Země v každým z nás - Otázky - Když ti svítí zelená - Dej mi víc své lásky.

režie: Eduard Sedlář
 

 

JAK SE LÍTÁ VZHŮRU

1993 / 115´(75´)

Záznam z koncertu z 28.prosince 1992, kterým chtěl Olympic zakončit svou třicetiletou koncertní činnost. Pořad má dvě verze. Zkrácenou vysílala televize 24.dubna 1992 a úplná verze vyšla na videokazetách. Seznam písní najdete zde .

režie: Adam Rezek
 

 

VO CO DE

1993 / 37´

Pořad o historii nejznámější české rockové skupiny. U Petra Jandy na zahradě se sešla vzácná společnost. Olympic, Olympic a zase jen Olympic. Skoro všichni. Jedí, pijí a vzpomínají, někteří na kameru: Petr Janda, Pavel Chrastina, Láďa Klein, Pavel Bobek, Karel Mareš, Petr Hejduk, Míla Růžek, Milan Broum, Milan Peroutka, ale přítomen je i např.Jan "Papírek" Hauser. To vše je prokládáno ukázkami z písniček a starších pořadů. Příjemná zábava.

režie:Jiří Moc
 

 

HOLBA TOUR ´94

1995 / 20´

Záznam z turné skupiny nabízí pohledy do zákulisí, vzpomínání Petra Jandy (dokonce i na politické ústupky), atmosféru koncertů poloviny devadesátých let, písničky, povídání, písničky, povídání...

režie:
 

 

UNPLUGGED

1995 / 90´(50´)

Záznam koncertu z pražské Lucerny z 16.října 1995. Olympic v akustické podobě. Opět existují dvě verze pořadu. Kratší pro televizi (premiéra 28.prosince 1995) a delší na videokazety. Seznam písní najdete zde.

režie: Adam Rezek
 

 

Teď si můžete prohlédnout seznam filmových písniček a klipů.