MUJBIJAK.CZ : Přihlásit | Registrovat

Obecná škola

Obecná škola

ČR   |   1991   |   100 minut   |   Komedie

Laskavá komedie Jana a Zdeňka Svěráka.

Český herec a scénárista Zdeněk Svěrák oslavil 28. března 2016 své osmdesáté narozeniny. Jeho syn Jan Svěrák uspořádal na jeho počest oslavu s remasterovanou verzí filmu Obecná škola, která byla první tvůrčí spoluprací rodinného týmu a dosáhla až na oskarovou nominaci. 

Desetiletý Eda Souček a jeho spolužák Tonda Čejka chodí do chlapecké třídy jedné školy na pražském předměstí. Z nezvládnutelně divokých žáků se zblázní učitelka a na její místo příjde přísný a záhadný Igor Hnízdo, údajný hrdina vojenských akcí, který má slabost pro ženy. Eda ho začne srovnávat se svým "nehrdinným" otcem.

Jan Svěrák vás v úsměvné, nostalgické vzpomínce zve do báječných poválečných let, kdy země voněla čerstvě nabytou svobodou, kluci chodili tátům pro pivo a pedagogická kvalifikace "odbojář a partyzán" dokázala zastínit i tradici Jana Ámose Komenského.

Svérázný učitel Igor Hnízdo převzal na sklonku roku 1945 třídu rozjívených desetiletých raubířů, kteří svou učitelku dokázali přivést do blázince. Svým novým svěřencům dal jasně najevo, že se nehodlá stát jejich další obětí a všem krásným ženám v okolí, že by se mohly stát oběťmi jeho šarmu.

Film získal v roce 1992 nominaci na Oscara.

Hrají: Jan Tříska, Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Rudolf Hrušínský st., Petr Čepek, Boleslav Polívka

režie: Jan Svěrák, scénář: Zdeněk Svěrák, kamera: F. A. Brabec

Obecná škola

Více o filmu:

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o cookies OK